تاریخچه ویندوز

مقدمه

با سلام به کابران وب سایت tr724 در این پست قصد داریم به بررسی سیستم عامل های ویندوز  مایکروسافت و تاریخچه اش بپردازیم

تاریخچه سیستم عامل ویندوز

اولین ویندوز (ویندوز ۱)

اولین ویندوز در سال ۱۹۸۵ ساخته شد این ویندوز بیشتر یک رابط گرافیکی برای سیستم عمل Dos بود

اما ابه تدریج تولید  ماوس ها  و ایجاد محیط پنجره‌ ای  آن را قابل دسترس‌تر  برای کاربران می‌ساختند اما نمایش گرافیکی آن هنوز بسیار ساده  بود؛ با این حال چند مورد کاربردی کلاسیک نظیر برنامه‌های Paint,Notepad، ماشین حساب یا ساعت را در آن می‌یابیم.

هنوز  هیچ سرگرمی  به جز یک بازی که استیو بالمر در تبلیغات خود از آن تمجید کرد در این ویندوز موجود نبود. از نظر رابط گرافیکی کاربر نیز هیچ دکمه‌ای برای بستن پنجره وجود نداشت و این کار فقط با استفاده از منوی کشویی امکان پذیر بود.

این نسخه ویندوز برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا عرضه شد و  در اوایل با موفقیت ها و  یا مخالفت‌هایی روبه‌رو شد. بعد از گذشت  یک سال انتظار از تولید اولین نسخه ویندوز، نسخهٔ بعدی آن ۱٫۰۲ ویندوز موفق به  فتح بازارهای بین‌المللی شد. در آمریکا این سیستم عامل به مبلغ ۹۹ دلار یعنی معادل ۲۰۱۶ دلار در سال ۲۰۱۵ (با احتساب تورم و بر اساس دفتر امار نیروی کار) فروخته می‌شد.

 

 

ویندوز ۲

دومین نسخه ویندوز ،ویندوز ۲٫۰ تقریباً دو سال بعد از ویندوز ۱ عرضه شد. در این نسخه پنجره‌های آن می‌توانستند روی هم قرار گیرند. در این نسخه آیکن‌ها ظهور کردند و سیستم عامل می توانست مقداری بیشتری از حافظه یعنی یک مگابایت را مدیریت کند. نسخهٔ مخصوص پروسسورهای i386 از یک نوآوری کلیدی چون مولتی‌تسک برنامه‌های DOS پشتیبانی می‌کرد.

ویندوز ۳

سومین نسخه ویندوز در  در اکتبر ۱۹۹۰ عرضه شدر در این نسخه وساظ تعاملی گرافیکی یک بازسازی کامل شده بود، اما هنوز تسک‌بار و منوی استارت ایجاد نشده بود،

اما در این نسخه ویندوز می‌توانست از کارت‌های گرافیکی ۲۵۶ رنگ استفاده کند و از نظر حافظه نیز تا  ۱۶ مگابایت حافظه را پشتیبانی می‌کرد.

ویندوز ۹۵

این نسخه نیز در اوت ۱۹۹۵  عرضه گردید. این ویندوز همراه با اینترنت اکسپلورر ۴ عرضه شد. ویندوز ۹۵ همچنین تحت نام ویندوز ۴ نیز شناخته شده. عده ای سیستم عامل ۹۵ را انقلابی ودگرگونی برزگ در صنعت  نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها در زمان خود می‌دانند.

 ویندوز ۹۵ فروش مناسبی داشت و موفق‌ترین سیستم‌عامل در زمان خود بود. سه سال پس از آن مایکروسافت ویندوز ۹۸ را منتشر نمود. قبل از ویندوز ۹۵ ویندوز ۳٫۱ به بازار عرضه شده بود.ویندوز ۹۵ به علت این‌که عضو زین‌پس ویندوز ۳ است تحت نام ویندوز ۴ نیز شناخته شده. برخی ویندوز ۹۵ را انقلابی در نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌های کامپیوتر در زمان خود می‌دانند.هم چنین این نسخه از ویندوز برای اولین بار از منوی استارت رونمایی و پشتیبانی کرده است.این نسخه از ویندوز تا زمانی که ویندوز ۹۸ منتشر شد یک شاهکار به حساب میامد و یکی دیگر از ویژگی های خوب آن این بود که تصاویر زمینه ظاهر شدند.

 

ویندوز ۹۸

ویندوز 98 - تاریخچه سیستم عامل ویندوز

Windows 98 – تاریخچه سیستم عامل ویندوز

این نسخه از ویندوز  در سال ۱۹۹۸ عرضه شد و در واقع  این نسخه به روز شده نسخه ویندوز ۹۵ می‌باشد. (همچنین این ویندوز را Memphis هم نامیده  اند) این ویندوز در زمان خود به طور گسترده ای در  جهان مورد استفاده قرار گرفت ،از امکانات  و ویژگی های این نسخه

ویندوز ام‌.ئی

این ویندوز در سپتامبر ۲۰۰۰ به عنوان  جانشین ویندوز ۹۸ عرضه شد.

ویندوز ۲۰۰۰

این ویندوز در واقع یک سیستم‌عامل برای کامپیوترهای شخصی (PC) می باشد که توسط شرکت مایکروسافت عرضه شد. این ویندوز  در سال ۲۰۰۰ تولید شد و برای سازمان های کاری و سرورهای شبکه های کامپیوتری بکار می رفت. که در واقع به عنوان نسخه ۵٫۰ از خانواده سیستم عامل ویندوز NT می‌باشد.

ویندوز اکس پی

این نسخه  برای اولین بار در سال ۲۰۰۱  عرضه شد و نسخه های متعدد از آن تا پایان سال ۲۰۰۶ عرضه شد. البته تا چند سال بعد از توزیع  آخرین نسخه  این ویندوز نسخه  ویرایش های  Service Pack I و Service Pack II نیز به این ویندوز اضافه شد. ضمنا شرکت ماکروسافت service pack III را  نیز تولید کرد و  در آن برخی از امکانات ویندوز vista را اضافه کرد. این نسخه ویندوز در دو نسخهٔ خانگی (home edition) و پیشرفته (professional) عرضه شد. در نهایت پشتیبانی از این ویندوز در ۸ آوریل ۲۰۱۴ به اتمام رسید.

ویندوز ویستا

این نسخه ویندوز  در سال ۲۰۰۷ عرضه شد. این نسخه  تقریباً محیطی متفاوت با ویندوز  اکس پی داشت ، البته در  ابتدا کار کردن با آن برای  کاربرانی که از ویندوز اکس پی استفاده می‌کردند دشواری هایی در پی داشت؛ و علت اصلی  آن هم تغییراتی بود که در این نسخه نسبت به ویندوز اکس به بوجود آمده بود، که البته این دشواری ها طبیعی بود، البته  شرکت مایکروسافت واقعا سعی که  در این ویندوز سنگ تمام بگذارد، هرچند این سیستم عامل ویندوز مشکلاتی را  به همراه داشت، از از امکانات خوب این ویندوز سرعت بالا و رابط‌ تعاملی گرافیکی کاربر  بسیار خوب و متنوع که محیطی خستگی ناپذیر را  برای کاربران فراهم  می کرد، همچنین سرعت بالا در استفاده از اینترنت و شبکه‌های بی سیم از مزایای آن است .

ویندوز ۷

این سیستم عامل به عنوان هفتمین نسخه از ویندوز های مایکروسافت در تاریخ ۲۲ اکتبر سال ۲۰۰۹  عرضه شد. ویندوز ۷ برای استفاده های شخصی  شامل انواع خانگی و اداری تولید شده‌است. این ویندوز  به عنوان هفتمین نسل از سیستم‌عامل‌های ویندوز شناخته می شود و به خاطر همین این سیستم عامل را ویندوز ۷ نامیدند.

ویندوز ۸ برای اولین بار از شرکت مایکروسافت در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۲ عرضه شد. این سیستم عامل نیز برای استفاده در کامپیوترهای شخصی، تبلت و تلفن‌های همراه تولید شده‌ است. این سیستم عامل نیز به خاطر اینکه هشتمین نسل از سیستم عامل های شرکت مایکروسافت است به عنوان ویندوز ۸ شناخته می شود.

ویندوز فون

این نسخه از سیستم عامل های تفاوت عمده ای با سایر سیستم عامل ها دارد  . به این خاطر که این سیستم عامل فقط  مخصوص تلفن‌های هوشمند ساخته شده است که آخرین نسخهٔ این سیستم عامل ویندوز فون ۱۰ است.

ویندوز ۱۰

این نسخه از سیستم عامل های ویندوز در ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۵ عرضه شد . این نسخه برای استفاده های لمسی و غیر لمسی تولید شده . و همچنین بر خلاف ویندوز ۸ که فاقد منو استارت بود، این ویندوز  با بازگشت منوی استارت همراه گردیده‌است.

ویندوز ۱۱

نسخه جدید سیستم‌عامل ویندوز ان‌تی مایکروسافت است که توسط این شرکت توسعه یافته‌است. این نسخه در ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ به صورت رسمی رونمایی شد.

 

مطالب دیگر ما :

چند روش برای مشکل اجرا نشدن تصاویر در ویندوز ۱۰

میانبر های دکمه ویندوز ، در ویندوز ۱۰

چند روش غیرفعال کردن آپدیت خودکار در ویندوز ۱۰

اشتراک گذاری پست